YAŞANABİLİR
ŞEHİRLER SEMPOZYUMU

LIVABLE CITIES SYMPOSIUM

İSTANBUL 20 KASIM / NOVEMBER 2013

 • Yaşanabilir şehir nedir, nasıl olmalıdır?
 • Yaşadığınız şehir ne kadar yaşanabilir?
 • Yaşadığınız şehirlerde neleri değiştirmek isterdiniz?
 • İyi uygulama örnekleri hangileridir?
 • Şehirlerde yaşam kalitesi nasıl yükseltilir?
 • Neler yapılmalı?

#YaşanabilirŞehirler sizce nasıl olmalı?

EMBARQ TÜRKİYE - SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM DERNEĞİ OLARAK, YUKARIDAKİ SORULARIN CEVAP BULABİLECEĞİ, KENTSEL GELİŞİMİN ULAŞIM VE HAREKETLİLİK AYAĞI İLE TOPLU TAŞIMA ODAKLI GELİŞİM, YOL GÜVENLİĞİ, ERİŞİLEBİLİRLİK, KAMUSAL ALAN KULLANIMI, KAMU SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONULARININ TARTIŞILACAĞI YAŞANABİLİR ŞEHİRLER SEMPOZYUMU’NU DÜZENLİYOR.

Sempozyumda, sürdürülebilir kentleşme alanında çalışan farklı disiplinleri bir araya getirilerek, Türkiye’deki kentsel dönüşüm sürecinde yerel yönetimlerin uygulama alanındaki katılımcı sürecinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Sempozyuma, 5 farklı kıtadan katılan 15 uzman konuşmacı, 4 oturumda sürdürülebilir kentleşmenin ulaşım ve hareketlilik konularını kapsayan iyi uygulama örneklerini sunacaklar.

Sempozyum, EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu başkanı Sn. Canan Ediboğlu ve EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir’in açılış konuşmaları ile başlayacak. EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Sn. Tayfun Bayazıt’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek “Yaşanabilir Şehirlerin Yönetimi” oturumunda, Belediyecilik adına Türkiye’de son senelerde yapılan kentsel değişim uygulamaları ve planları anlatılacak. Devam eden oturumlarda ise Dünya Bankası Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Lideri, Gehl Architects Şehirler Direktörü, EMBARQ Hindistan Şehir Planlama Bölümü Başkanı, EMBARQ Meksika Direktör Yardımcısı ve EMBARQ Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Program Direktörü ile Sağlık ve Yol Güvenliği Programı uzmanı, İETT Genel Müdür Yardımcısı, İTÜ Rektörlüğü Genel Sekreteri, Yard 9 kurucu ortağı, SITI Şehir ve Bölge Departmanı Innovasyon Proje Yöneticisi, Yard 9 Endüstri Tasarımcısı ve Mobicar kurucu ortağı ile toplu taşıma odaklı gelişim, kamusal alanların tasarımı, yol güvenliği, güvenli erişim, sürdürülebilir gelişim, motorsuz taşıtlar, akıllı şehirler ve paylaşım sistemleri konularında Türkiye’nin ve dünyanın iyi uygulama örneklerini paylaşacaklar.

Etkinlik Programı

 • 08:30 - 09:15
  Kayıt
 • 09:15 - 09:30

  Açılış

  Arzu Tekir - EMBARQ Türkiye Direktörü

  Canan Ediboğlu - EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

 • 09:30 - 10:30

  Yaşanabilir Şehilerlerin Yönetimi

  Ümit Güney - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

  Tunç Soyer - Seferihisar Belediye Başkanı

  Assoc. Prof. Asu Aksoy - İstanbul Bilgi Üniversitesi

  Mevlüt Uysal - Başakşehir Belediye Başkanı

  Moderatör: Tayfun Bayazıt - EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

 • 10:30 - 10:40
  Kahve Molası
 • 10:40 - 12:00

  Yaşanabilir ve Sürdürülebilir Şehirler

  Dr. Robin King - EMBARQ Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Program Direktörü

  Stephen George Karam - Dünya Bankası Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Lideri

  Henriette Vamberg - Gehl Mimarlık Şehirler Direktörü ve Başkanı

  Marcel Vroom - YARD 9 Kurucu Ortağı

  Moderatör: Dr. Robin King - EMBARQ Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Program Direktörü

 • 12:00 - 12:15

  Yeni Uygulamalar

  Tayfun Kindap - İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Genel Sekreteri

 • 12:15 - 13:45
  Öğle Arası
 • 13:45 - 14:00

  Yeni Uygulamalar

  Erben Öztürk - Mobicar - Kurucu Ortak

 • 14:00 - 15:20

  Kentsel Gelişim ve Erişebilirlik - İyi Uygulamalar

  Sibel Bulay - EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

  Matteo Tabasso - SITI - Higher Institute on Territorial Systems for Innovation Şehir ve Arazi Proje Müdürü

  Salvador Herrera - CTS EMBARQ Meksika Direktör Yardımcısı

  Rejeet Mathews - EMBARQ Hindistan Kentsel Kalkınma ve Erişilebilirlik Proje Yöneticisi

  Moderatör: Yar. Doç. Dr. Kevser Üstündağ - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Akademisyen

 • 15:20 - 15:30
  Kahve Molası
 • 15:30 - 16:50

  Toplu Taşıma Odaklı Gelişme ve Güvenli Trafik

  Salvador Herrera - CTS EMBARQ Meksika Direktör Yardımcısı

  Mümin Kahveci - İETT Genel Müdür Yardımcısı

  Benjamin Welle - EMBARQ Sağlık ve Yol Güvenliği Programı Proje Yöneticisi Yardımcısı

  Peter van Mier - Yard 9 - Endüstriyel Tasarımcı

  Moderatör: Salvador Herrera - CTS EMBARQ Meksika Direktör Yardımcısı

 • 16:50 - 17:00

  Kapanış

  Arzu Tekir - EMBARQ Türkiye Direktörü

Açılış Konuşmacıları

Canan Ediboğlu
EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

Canan Ediboğlu, Türkiye’deki ING Bank da ve Aygaz'da bağımsız yönetim kurulu üyesidir. Emekliliğine ayrılıncaya kadar, 2001- 2009 yılları arasında Shell Türkiye Ülke Başkanlığı ve CEO görevini yürütmüştür. Shell Türkiye’nin CFO’su olmadan önceyse, 1980 yılında başlayarak Shell’de başlıca pazarlama, hazine ve planlama alanlarındaki tüm dallarda bir dizi görev almıştır. Shell Türkiye’nin CEO’su ve Ülke Başkanı olduğu süre boyunca, günlük yönetim ve işletme faaliyetlerinin yanı sıra çok sayıda M&A projesinde yer almış ve bunlara öncülük etmiş,Türkiye’de Shell’in gelişimine katkıda bulunmuştur. Canan Ediboğlu kariyerine İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başlamış ve 1980 yılında Planlama Müdürü olarak Shell’e katılarak 1980’de Türkiye’ye dönmüştür.Orta öğrenimini Ancaster House School’da tamamlayan ve Southampton Üniversitesi’nde ekonomi üzerine lisans eğitimi alan Ediboğlu, aynı üniversitede Finansal Yönetim ve Kontrol üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Şuan yürüttüğü STK çalışmaları:

· EMBARQ TÜRKİYE – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı.
· Türkiye Ortak İdealler Derneği’nin Kurucu üyesi; (geleceğin potansiyel liderlerinin yetkinlik kazanmasına yardımcı olan bir İngiliz Sivil Toplum Kuruluşu)
· Global İlişkiler Forumu üyesi
· Türkiye Otizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
· SEV VAKFI yönetim Kurul üyesi .
· Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Önceki görevleri:

· PETDER – Türkiye Petrol Sanayi Derneği’nin eski başkanı. 2004-2008 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı
· TOBB Petrol SAnayii Konseyi eski başkanı (2006-2010)
· YASED Yönetim Kurulu Üyesi (Uluslararası Yatırımcılar Derneği, Türkiye)

Arzu Tekir
EMBARQ Türkiye Direktörü

Arzu Tekir, 2011 yılı Aralık ayında Embarq Türkiye Direktörü olarak atandı ve Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin kuruluş sürecini yönetti. Embarq Türkiye Operasyon Müdürü unvanıyla 2011 yılı başında WRI (World Resources Institute)’da göreve başlayan Tekir, WRI’dan önce New York’ta ve İstanbul’da yatırım planları olan şirketlere danışmanlık yaparak, pazar araştırması projelerini yürüttü ve iş planlarını hazırladı. Bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde Avrupa Birliği Proje Koordinatörü ve Dış İlişkiler Direktörü olarak çalıştı. Kariyerine Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde MBA öğrencileri için Toplam Kalite ve Risk Yönetimi alanlarında verdiği derslerle adım atan Tekir, Ege Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ekonometri dalında yaptı.

Moderatörler

Tayfun Bayazıt
EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Sn. Bayazıt, 1980 yılında New York, Kolumbiya Üniversitesi’nde Makina Mühendisliği bölümünü, 1983 yılında ise MBA (Finans ve Uluslararası İşletme) programını bitirdi, mezuniyetinin ardından 1983 yılında Citibank’ta bankacılık kariyerine başladı. Hemen akabinde birbirini izleyen 13 yıl boyunca Çukurova Grup’ta çeşitli idari pozisyonlarda (Yapı Kredi’de Başkan Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Üyesi, Interbank’ta CEO, Banque de Commerce et de Placements S.A. İsviçre’de Başkan ve CEO) görev aldı. 1999 yılında Doğan Holding’in Başkan Yardımcısı ve Dışbank’ın da Yönetici Müdürü olarak atandı. 2001’de Dışbank’ın CEO’luğunu üstlendi. 2003’te de Başkan olarak atandı ve Temmuz 2005’te Fortis Türkiye’nin Dışbank’ı satın almasının ardından kendisinden Fortis Türkiye’nin CEO’su olarak kalması rica edilmiştir. Ardından da 2006 yılında Fortis’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. 2007’de CEO olarak Yapı Kredi’ye (ancak bu sefer UniCredit Grubu ile Koç Holding Ortaklığı) geri geldi ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Bayazıt, Ağustos 2011’de bu görevlerinden ayrılarak Bayazıt Danışmanlık Hizmetleri’ni kurdu. Doğan Holding, Migros ve TAV’da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Bayazıt, Marsh&McLennan Grubu (Marsh, Mercer ve Oliver Wyman) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Bayazıt, ayrıca TKYD (Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği), EMBARQ Türkiye (Sürdürülebilir Ulaşım Derneği) ve TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevler üstleniyor.

Salvador Herrera
CTS EMBARQ Meksika Direktör Yardımcısı

Suburban Integration Salvador Herrera [PDF]

Sayın Herrera, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya'da kentsel gelişim ve şehir planlama alanlarında sekiz yılı aşkın deneyime sahiptir. EMBARQ'taki görevine başlamadan önce Chihuahua'nın Planlama Kurumu'nun Direktörlüğünü yapmıştır. Paris'teki Ecole National d'Administration'da (ENA) kentsel gelişimde kamu idaresi ile şehir yönetimi üzerine uzmanlaşmıştır.

Dr. Robin King
EMBARQ Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Program Direktörü

CONNECTING PEOPLE TO PLACES [PDF]

Dr. King Hindistan'daki kentten yoksun ve hareketlilik hakkında Rockfeller Vakfı'nın finanse ettiği proje olan kentsel gelişme ile erişim konularını ağları içerisinde daha geniş ulaşım projelerini birleştirme üzerine çalışmaktadır. Bu çalışmanın yanında ayrıca ekonomik akışlar ile süreçlerin modellenip görselleştirilmesi üzerine önceki araştırmasına devam etmektedir.

Yar. Doç. Dr. Kevser Üstündağ
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Akademisyen

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesidir. Ulaşım planlama ve planlama eğitimi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. İnsan hareketlerini temel alan ‘Organik Ulaşım Yaklaşımı’ üzerine geliştirdiği model kapsamında ulaşımın toplumsal boyutu ile ilgili yerel yönetimler, araştırmacılar, sivil toplum gönüllüleri ve mahallilerle birlikte projeler üretmektedir. Yaya ve bisikletin ulaşım ana planı kapsamında sistemin tamamlayıcıları olarak ele alınması için çoklu disiplinlerle birlikte oluşturduğu çalışma grubu ile uygulama ve eylem planları geliştirmektedir. Trafik kültürü, yaya ve bisiklet güzergahlarının güvenliği konularında gerçekleştirdiği toplumsal araştırmaları mekansal uygulamalara dönüştürmek çabası yerel ve uluslararası düzeyde devam etmektedir. Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı’nın ve Uluslararası Şehir ve Bölge Plancıları Birliği’nin ve Walk21 Yaya Federasyonu’nun Türkiye delegasyon üyesidir.

Konuşmacılar

Assoc. Prof. Asu Aksoy
İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yaşanabilir İstanbul [PDF]

Daha önce Ingiltere'nin çeşitli üniversitelerinde araştırmacı olarak çalışan Asu Aksoy, 2004 yılında İstanbul'a dönerek santralistanbul projesinin kuruluşunda yer almıştır. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi kadrosuna geçen Aksoy, Gösteri Sanatları ve Kültür Yönetimi programlarında ders vermeye başlamıştır. 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde kurulan Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi / Cultural Policy and Management Research Centre (KPY)'nin müdürlüğünü yapmaktadır. KPY kültür politikaları alanında Avrupa'nın önde gelen sivil aktörlerinden Avrupa Kültür Vakfı (European Cultural Foundation) ile birlikte çeşitli Avrupa-Ortadoğu-Akdeniz bölgeleri kültürel diyalog ve ilişkilerin derinleştirilmesi kapsamında projeler yürütmektedir. Asu Aksoy Çokkültürlülük ve Sanat; Kent ve Kamusal Sanat; Küreselleşme ve Kültür Endüstrileri; Kültür Politikaları Alanında Güncel Tartışmalar başlıklı dersler vermekte ayrıca bitirme projelerini ve yüksek lisans tez ve projelerini yönetmektedir. Asu Aksoy Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Bilimler Akademisi lehdarlığında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteği ile 2010 boyunca yürütülen İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri başlıklı projenin yürütücülerinden birisidir. Asu Aksoy, 2012 yılında Hollanda'nın Rotterdam şehrinde yapılacak Uluslararası Mimarlık Bienali'nin çalışma kentlerinden birisi olan İstanbul projesinin yerel küratörlerinden birisidir. Bu bağlamda, İstanbul Arnavutköy İlçesi Belediyesi ile birlikte ilçenin bütünlüklü bir alan gelişimi senaryosu ve vizyonuna kavuşması için çalışmaktadır.

Benjamin Welle
EMBARQ Sağlık ve Yol Güvenliği Programı Proje Yöneticisi Yardımcısı

EMBARQ [PDF]

Sayın Welle EMBARQ bünyesinde Sürdürülebilir kentsel gelişim ve ulaşım üzerinde ölümcül vakaları azaltırken yaşam kalitesini arttırma üzerine çalışmaktadır. EMBARQ'taki görevine başlamadan önce Washington DC'deki City Park Excellence, Public Land's Center Tröstü'nde direktör yardımcısı görevini yürütmekteydi. Görev tanımında kent park sistemleri, kamu alanı ve bunların kentsel gelişimle olan ilişkilileri hakkında yazmak, danışmak ve konuşmak bulunmaktaydı. Özellikle çalıştığı alanlar ise halk sağlığı, ulaşım planlama ile ekonomik analizdir.

Erben Öztürk
Mobicar - Kurucu Ortak

Erben Öztürk, lisans ve lisanüstü eğitimini A.B.D.’de Northeastern Üniversitesi’nde tamamladı. Eğtimini Elektrik-Elektronik Mühendisliği üzerine yapmasına rağmen üniversite sonrasında 2006 yılında İstanbul’a dönerek Standard Bank Plc’de yatırım bankacılığı yapmaya başladı. Standard Bank Plc’nin Türkiye’de kurumsal kredilerden sorumlu bölümünde çalışmaya başlayıp, bankanın Türkiye’de yaptığı bir satın alma sonucunda Standard Ünlü Menkul Değerler A.Ş.’de aynı departmanda çalışma hayatına devam etti. Erben Öztürk ‘ün 2012 yılı sonunda ortaklarıyla birlikte kurduğu Mobicar Araç Paylaşım Hizmetleri A.Ş. operasyonlarına Mart 2013’de başladı. Şirket Dünya’da çok yaygın olan fakat Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan araç paylaşım sektöründe faaliyet göstermektedir.

Marcel Vroom
YARD 9 Kurucu Ortağı

YARD9 [PDF]

Marcel Vroom, endüstri ürünleri tasarımcısı olup, bilhassa teknolojik anlayışı ve gelecekteki ürün vizyonlarıyla isim yapmıştır. 1981 yılında Delft Teknoloji Üniversitesi'nin Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Fen Bilimleri Yüksek Lisans Programı'ndan mezun olmuştur. 1983 ile 1987 yılları arasında Concept tasarımcılarının ortağı olup, endüstriyel tasarım bölümünün de başkanlığını yürütmüştür. 1987 yılından kurucu ortaklarından biri olup 10 yıl aralarında kaldığı Landmart'ın endüstriyel tasarım ofisinde 10-20 çalışanlı bir şirketten sorumlu direktörlük ve tasarım müdürlüğü yapmıştır. An itibariyle Marcel Vroom, Rotterdam merkezli network tasarım ofisleri başkanıdır. Kendisi, farklı disiplin kökenli proje takımlarından ve kurumsal proje takımlarından gelen işverenler için çalışan şirketin toplam çıktısından sorumludur. 20 yılı aşkın süredir de Marcel Vroom'un profesyonel ve tüketici ürünlerinin çoğu üstün tasarım ödülleri kazanmaktadır. 1995 yılında Hollanda'da en saygın tasarım kariyeri ödülü olarak görülen Kho Liang ödülüne layık görülmüştür.

Matteo Tabasso
SITI - Higher Institute on Territorial Systems for Innovation Şehir ve Arazi Proje Müdürü

TURIN Urban Development and Accessibility [PDF]

Sayın Tabasso, İtalya’daki Torino Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Şehir Planlaması Yüksek Lisansı’nı bitirmiştir. 1999 yılından bu yana hem kamu kuruluşları, hem özel kuruluşlara ve araştırma kurumlarına çalışarak ulaştırma ve şehir planlama alanında engin bir deneyime sahip olmuştur. 2006 yılından itibaren de proje yöneticisi olarak çalıştığı SíTI’de stratejik ve kentsel planlama ve kalkınmada araştırma ve projeleri koordine etmiştir. Buçalışmaların yanı sıra, bozulmuş kentsel ve sanayi bölgelerini ıslah etme, planlama sürecinde kullanılacak erişilebilirlik araçlarını geliştirmek için planlama ve ulaştırma arasındaki ilişkiyi incelemede yenilikçi çözümleri uygulamayı hedefleyen pek çok Avrupa fonlu proje ve ağda yer alarak konuyla ilgili uluslararası deneyim de kazanmıştır.

Mevlüt Uysal
Başakşehir Belediye Başkanı

1966 yılında Antalya/Alanya’da doğan Mevlüt Uysal, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi, siyasi ve sosyal çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftanda aktif siyasetle meşgul oldu ve mahalle temsilciliğinden ilçe başkanlığına kadar her kademede hizmet tecrübesi kazandı. Gerek mesleği ile ilgili gerekse diğer sosyal konularda faaliyet gösteren birçok sivil toplum örgütünün kuruluşunda yer aldı, yönetiminde bulundu.

Mümin Kahveci
İETT Genel Müdür Yardımcısı

Mümin Kahveci Temmuz 2009'dan bu yana İETT Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve İletişim Bölümü'nden mezun olmuştur. Mesleki hayatına Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü'nde mühendis olarak başlamıştır. 1986 ile 1988 yılları arasında Eskişehir Uçak Fabrikası'nda mühendislik ve şeflik görevlerini üstlenmiştir. Ardından İngiltere ve Amerika'da misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1989-1992 yılları arasında Ankara Üniversitesi'nde, 1992-1995 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde ve 1993-1996 yılları arasında Başkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1995-2000 yılları arasındaysa Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Metroları'nda Başmüdürlük ve Eğitim Direktörü olarak hizmet vermiştir. 2000-2008 yılları arasında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım A.Ş.'deTeknik Genel Müdür olarak görev almıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi'nin yürüttüğü toplu taşıma ücret toplama sisteminin düzenlenmesi ve entegrasyonu projesinde çalışmıştır.

Sibel Bulay
EMBARQ Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Tarihi Yarımada Yayalaştırma [PDF]

Yüksek makina mühendisi olan Sibel Bulay, 1974-1983 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep kampüsünde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Sibel Bülay’ın Michigan Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İşletme alanlarında iki master derecesi bulunmaktadır. EMBARQ Türkiye’nin kurucusu olan ve Haziran 2011 tarihine kadar direktörlük görevini yürüten Sibel Bülay, bu görevinden önce 1983-2005 yıllarında Ford Motor Company Detroit Merkezi'nde ürün geliştirme alanında çalışmış olup, sürdürülebilirlik alanında çalışmalara öncülük etmiş, Ford Unlimited Think Tank'da ve sistem mühendisliğini proje gelişim sürecine entegrasyon süreçlerinde görev almıştır. Ekim 2011 itibarıyla Sibel Bülay, Amerika Ulaşım Araştırma Komitesi’nin kardeş kuruluşu olan Avrupa Ulaşım Derneği Konseyi’ne üç yıllık bir süre için seçilmiştir. Sibel Bülay 2005 yılından beri EMBARQ Türkiye'de yerel idarelerle çalışarak, emisyonların azaltılması ve sürdürülebilir ulaşım konularında destek vermektedir.

Henriette Vamberg
Gehl Mimarlık Şehirler Direktörü ve Başkanı

Great Streets [PDF]

Sayın Vamberg 2000 yılından bu yana Gehl Mimarlık'ta çalışmaktadır. Gehl Şehirleri'nde Kamusal Alan/Kamusal Hayat çalışmaları, kent stratejileri, kamusal alan planları, kent istişaresi ile şehir çalışmaları üzerine yöntem geliştiren bölümden sorumlu kişidir.

Peter van Mier
Yard 9 - Endüstriyel Tasarımcı

We need more than just a beautiful bike rack [PDF]

Endüstriyel tasarımcı olan Peter van Meir, Güney Hollanda’da doğdu. Eğitimini Delft’teki Teknoloji Üniversitesi’nde tamamlayan van Meir, şuan Yard 9’ın bir parçası olan NPK Design’da çalışmaktadır. Çocukluğundan beri en büyük arzusu içinde yaşadığı alana ve insanların o alanı kullanıp paylaşma şekline bir etkide bulunmaktı. Bugün de yaptığı iş tam olarak bu, yani kamu ve paylaşım alanı tasarlamak. Geçen yıllarla birlikte van Meir mesleği olan “kamu tasarımı”nın değiştiğini fark etmiştir. Bank, çöp kutusu ve elektrik direği gibi ürünlerin tasarlandığı Yard 9’da, artık bu ürünlerden çok daha fazlasına yönelmiş bulunmaktadırlar. Sistem ve hizmetlerin yanı sıra bu hizmetleri kolaylaştıracak araçlar da tasarlamaktadırlar.

Rejeet Mathews
EMBARQ Hindistan Kentsel Kalkınma ve Erişilebilirlik Proje Yöneticisi

Building Complete Communities Transit Oriented Development in India [PDF]

Sayın Mathews EMBARQ Hindistan'da Kentsel Kalkınma ve Erişilebilirlik Proje Yöneticisi'dir. Kentsel kalkınma ve erişilebilirliğin uygulama alanının yönetilmesini koordine edip desteklemektedir. Mumbai'de çalışan Rejeet, Sektör planlama çalışmalarının gerçekleştirildiği Naya Raipur Kalkınma Kurumu (NRDA) ve Mumbai'deki kendi iş merkezindeki yaya erişebilirliğini geliştirmeye yardımcı olmak için Maharashtra Sanayi Gelişim Şirketi'yle olan çalışmalarına odaklanmaktadır. Şehir planlama, kentsel tasarım ve hareketliliğe yönelik çalışma ve öneriler alanında 8 yılı aşkın profesyonel deneyime sahiptir. İş deneyimlerinin çoğu Libya ve Fransa'daki çok kültüre sahip takımlarla yaptıkları projelere ve ağırlıklı olarak da Hindistan Alt Kıtası'na (Sri Lanka ve Pakistan da dahil olmak üzere) dayanmaktadır.

Stephen George Karam
Dünya Bankası Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Lideri

EMBARQ-Turkey Livable Cities Symposium Nov 20 SKARAM SCP [PDF]

Stephen Karam 1996 yılında Dünya Bankası bünyesine katılmış olup şimdi de bilhassa Tarım, Enerji, Çevre, Ulaşım, Kentsel/Kırsal Kalkınma, Su ve Sağlık ile Sosyal Kalkınma konularına yönelen Türkiye'deki Sürdürülebilir Kalkınma Grubu Sektör Lideri olarak görev almaktadır. Türkiye'deki görevine başlamadan önce Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'nin Sürdürülebilir Kalkınma Bölümü'nde Öncü Kentsel Ekonomist olarak çalışmıştır. Kurumsal düzeyde ise, Banka'nın Kentsel & Yerel Hükümet Stratejisi'nin (2010) öncü hazırlığından sorumlu olduğu küresel Finans, Ekonomi ve Kentsel Gelişim'de yer aldı.Daha da öncesindeyse, 2002-2007 yılları arasında Banka'nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin Kent ve Ulaşım Birimi'nde çalışarak yerel ekonomik kalkınma, belediye finanse ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelen analitik çalışma ve yatırım projelerinin hazırlığını yürüttü. Chicago Üniversitesi'nde Politika Analizi üzerine Kamu Düzeni Yüksek Lisansı ile Orta Doğa Çalışmaları üzerine Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı'nı tamamlamıştır.

Tayfun Kindap
İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Genel Sekreteri

Mobicar [PDF]

Sayın Kındap, yüksek çözünürlükte hava tahmini, bölgesel iklim, uzun menzilli kirletici taşınımı, nükleer acil durum müdahalesi ve kent hava kalitesi çalışmaları da dahil olmak üzere geniş yelpazeye sahip uygulamaların sayısal modellerinin kullanımıyla birlikte atmosferik modelleme ve araştırmaları üzerine derin bir deneyime sahiptir. Doktorasını İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde Yer Sistemi Bilimi, İklim ve Deniz Bilimleri üzerine yapmıştır. İki yıl boyunca Davis, California Üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde misafir bilim adamı olarak yer alıp bölgesel hava kalitesi modellemesi üzerine çalıştı. RUTGERS Üniversitesi’nde bir yıl süreyle atmosferik modelleme üzerine doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Şuan İTÜ’de Doçent olan Kindap’ın ana araştırma alanları fiziksel iklim ve atmosferik kimya arasındaki etkileşimlerdir.

Tunç Soyer
Seferihisar Belediye Başkanı

Sürdürülebilir bir yerel yönetim modeli: Cittaslow [PDF]

1959 Ankara doğumlu Tunç Soyer, 2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı olarak seçilerek uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve tüm coğrafi bölgelere yayılmasını sağladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Kolej'de "Uluslararası İlişkiler" ve diğeri Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı. Belediye Başkanlığı görevinin öncesinde Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı, İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter ve EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği gibi çeşitli pozisyonlarda çalıştı.

Ümit Güney
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Herşey yeni bir fikir ile başlar [PDF]

1993 yılında Polis Akademisi’nden Komiser Yardımcısı rütbesiyle mezun olan Ümit GÜNEY, İstanbul Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’nde sırasıyla Karakol Amir Yardımcılığı, Ekipler Amirliği, Sivil Ekipler Soruşturma Amirliği görevlerinde bulundu. 1997-2000 yılları arasında Ankara ilinde Gasp Büro Amirliği’nde soruşturmacı olarak hizmet verdiği dönemde askerlik hizmetini kısa dönem olarak Bingöl’de yaptı. 2000 yılında Kosova Birleşmiş Milletler Gücü’ne katılarak, Priştina’da 18 ay süreyle Kosova Polis Örgütü’ne danışmanlık yaptı. 2001 yılında Başkomiser rütbesiyle Ankara Trafik Denetleme Şube’sinde trafik eğitimleri organize etti. Aynı dönemde Ankara Üniversitesi Adli Tıp bölümünde “Trafik Suçluluğu” konusunda yüksek lisans, “Trafik Kazalarında Olay Yeri İncelemesi” konusunda araştırmalar yaptı. 2003 yılında şark görevi için Diyarbakır’a tayin oldu ve 2007 yılına kadar Trafik Şube Müdürü ve Bölge Trafik Şube Müdürü olarak görevine devam etti. 2007 yılında şark görevinin ardından Eskişehir’e tayin olan Ümit GÜNEY, 2008 yılında Haiti Barış Gücü’ne katıldı. Burada18 ay boyunca Haiti Polis Teşkilatına trafik danışmanlığı ve Birleşmiş Milletler trafik kaza soruşturma uzmanlığı görevlerinde bulundu. Son olarak Emniyet Müdürü rütbesinde iken yurda dönüşünün ardından bir süre sonra Büyükşehir Belediye’sine davetle 2011 yılında Ulaşım Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde iken özellikle toplu taşıma ve bisiklet altyapısı konularıyla yakından ilgilendi. 2013 yılının Mart ayına kadar bu birimde hizmet veren Ümit GÜNEY halen aynı kurumda Dış İlişkiler Daire Başkanı olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Destekçilerimiz

#YaşanabilirŞehirler

Bilgi için


Hande Küçükcoşkun Dönmez

EMBARQ Türkiye Etkinlik Yöneticisi

 

0212-243-5305

www.embarqturkiye.org